Druhy ocelí pro čepele

Každý kus originálem

Krásou na ruční výrobě je originalita, není možné vyrobit dva naprosto stejné kusy, i když vizuálně vypadají stejně.

Zakázková výroba

Sortiment výrobků je přizpůsoben poptávce, zájmům a potřebám mých klientů a kamarádů. 

Kvalitní materiály

Díky nejkvalitnějším materiálům jsou výrobky kvalitní, funkční a uspokojí i ty nejnáročnější zákazníky.

Dostupné od
Nové kusy

prosince 2021

Precizní design
Šavle Šaška

perfektní vyvážení

Berte více
Slevy

plaťte méně

Základní dělení

Podle druhu nároku použití lze oceli rozdělit na dvě základní skupiny:

Oceli odolné proti korozi (nerez) – nevyžaduji údržbu, dostatečně dobře drží ostří, vhodné pro výrobu čepelí

Ocel korodující – potřebují údržbu, vysoká trvanlivost ostří, vhodné pro výrobu čepelí

Ocel s nárokem na pružnost – na úkor pružnosti ostří nemá takovou životnost, jako u výše uvedených ocelí, používá se s oblibou pro výrobu mečů.

Pro čepele nožů používám více druhů ocelí, nejčastěji však dávám přednost nerezové oceli 17029 (AK5), dobře se opracovává a po zakalení dosahuje tvrdosti 58HRC. Z důvodu dostatečné tuhosti a odolnosti proti zlomení dávám přednost tloušťce čepele 5 a 6mm.

Samozřejmě používám i jiné druhy ocelí, záleží na tom co má nůž nebo jiný výrobek splňovat, pro co je určen, jaké nároky má splňovat řezné ostří, jakou má mít životnost a odolnost, zda má odolávat korozi atd.

 

Pro výrobu nožů je k dispozici spousta druhů ocelí a podle složení se dělí na:

uhlíkové oceli

nerezové oceli

Vlastnosti oceli

Uhlíkové oceli

V každé oceli je obsažen uhlík. Uhlíkové oceli však obsahují uhlíku více, což se také odráží na jejich vlastnostech. Uhlíkové oceli mají obecně lepší řezné vlastnosti, snadněji se opracovávají a také brousí. Velikou výhodou je, že tyto oceli mohou být kovány diferencovaně, takže lze dosáhnout pevného a trvalého ostří a zbytek čepele je pružný. Záruka kvality výběru je u uhlíkových ocelí lepší než u nerezových. Nevýhodou je však větší náchylnost ke korozi, takže vyžadují větší údržbu.

Základní prvky ocelí

  • fosfor – odolnost, tvrdost
  • chrom – odolnost korozi, tvrdost, nárazu vzdornost, pružnost
  • kobalt – pevnost, tvrdost
  • křemík – pružnost, odolnost vůči deformaci
  • mangan – tvrdost, odolnost proti opotřebení
  • měď – odolnost proti korozi a opotřebení
  • molybden – tvrdost, nárazu vzdornost, odolnost vůči korozi
  • nikl – tvrdost, pevnost, odolnost vůči korozi
  • uhlík – tvrdost, pružnost, řezivost
  • vanad – tvrdost, pevnost, nárazu vzdornost
  • wolfram – tvrdost, mrazuvzdornost

Nerezové oceli

Nerezové oceli nejsou úplně korozi odolné, mezi nerezové oceli se počítají oceli s příměsí chromu 13 % a více, což zapříčiňuje jejich odolnost vůči korozi. Obecně platí, že nerezové oceli oproti uhlíkovým ocelím se snadněji otupí a hůře brousí a jsou také dražší. Vyžadují však menší údržbu, co se týče náchylnosti ke zkorodování.

Vybrané typy ocelí, které běžně používám

I

AK 5 17029 podle německé normy Wst.Nr. 1.4034

Klasická česká nerezová chirurgická ocel s pevností max. 780 MPa, kalicí teplota 1030-1050C prostředí olej. 1050-1080C ve vakuové peci. Popouštění 100-200C tvrdost po zakalení 59HRC,

I

AK 9 17042   

Klasická česká nerezová chirurgická ocel s pevností 880 MPa a tvrdostí 58 – 60 HRC. Ocel odolná proti korozi, svařitelnost obtížná, obrobitelnost dobrá. Žíhání – 740 až 760°C, Kalení – 980 až 1020°C ( olej), Popouštění – 150 až 200°C ( voda, vzduch).

I

RWL34

Nerezová prášková ocel je vyráběna rychle stuženou práškovou technologií a má dvojnásobnou pevnost oproti jiným ocelím. Tvrdost této oceli dosahuje až 62 HRC. Tato ocel vyniká svým velmi stabilním ostřím, vysokou dynamickou a lomovou houževnatostí. Odolnost je dosažena jemným složením karbidů a celkovým chemickým složením oceli. 

Austenitizační teplota a tvářecí teplota je v rozmezí 1160ºC a 1050°C.  Ocel je citlivá na přehřátí. Při dlouhých výdržích na kovací teplotě dochází k oduhličení. Rychlé ochlazení vede k přítomnosti až nadkritických trhlin v materiálu.

Je vhodná pro tvorbu damaškových struktur.

I

440 C

je vzduchem kalitelná nerezová ocel s vysokým obsahem uhlíku. Díky vyššímu podílu nerozpuštěných karbidů má vyšší odolnost proti opotřebení, ale nižší stabilitu ostří jako 12C27. Udržuje si vysokou ostrost v tlakovém řezu. Ocel 440C je schopna dosáhnout po tepelném zpracování nejvyšší pevnost, tvrdost.

I

D2

někdy je zvaná také „semi-stainless“ (polo-nerezová), důvodem je 12% obsahu chromu, avšak podle tabulek stále spadá do uhlíkových ocelí. Ocel D2 se vyznačuje excelentní odolností vůči opotřebení. Je mnohem tužší než nerezové oceli jako např. ATS-34, ale ne tak tuhá jako jiné uhlíkové oceli. Kombinace skvělé odolnosti vůči opotřebení, korozivzdornosti a vysoké tvrdosti, dělají z D2 skvělou volbu pro výrobu čepelí.

I
K110

je nástrojová ocel od firmy Bohler s vysokou tvrdostí, odolává docela korozi, ale není nerezová. Vyniká vysokou odolností ostří proti opotřebení, má výborné řezné vlastnosti. Kalení- 1040-1080C, popouštění- 220-250C, popuštění (sekundární kalení) – 500-550C, žíhání na měkko 850C

I

RWL34

Nerezová prášková ocel je vyráběna rychle stuženou práškovou technologií a má dvojnásobnou pevnost oproti jiným ocelím. Tvrdost této oceli dosahuje až 62 HRC. Tato ocel vyniká svým velmi stabilním ostřím, vysokou dynamickou a lomovou houževnatostí. Odolnost je dosažena jemným složením karbidů a celkovým chemickým složením oceli. 

Austenitizační teplota a tvářecí teplota je v rozmezí 1160ºC a 1050°C.  Ocel je citlivá na přehřátí. Při dlouhých výdržích na kovací teplotě dochází k oduhličení. Rychlé ochlazení vede k přítomnosti až nadkritických trhlin v materiálu.

Je vhodná pro tvorbu damaškových struktur.

I

Elmax je nerezová ocel vyrobená práškovou metalurgií od švédské firmy Udeholm, je to ocel s mimořádně jemným zrnem. Tato ocel dosahuje po zakalené tvrdost 61 HRC a má tak tak získá výborné řezné vlastnosti, vysokou trvanlivost ostří, pevností a houževnatsti

I

N690

Nerezová kobaltová ocel vyráběna firmou Bohler Uddenholm (Německo). Pro nožové čepele ji lze přirovnat či nahradit za ocel 440C.

Je jedna z nejlepších ocelí pro výrobu nože, bezvadně drží ostří, je tvrdá a zároveň houževnatá¨, pevnost p- N 690. Ocel je křížově válcovaná, podle toho má orientovaná vlákna a po správném zakalení má vyšší pevnost, tvrdost a houževnatost. Kalení- 1040-1080C, popouštění- 220-250C, popuštění (sekundární kalení)- 500-550C, žíhání na měkko 850C.

I

ATS 34

vysoce kvalitní ocel firmy Hitachi. Na svoji velkou tvrdost je ještě dosti houževnatá. Perfektně drží ostří, je vysoce antikorozní

I

14 260

česká pružinová ocel, vysoká houževnatost a pružnost, silně korodující, musí se povrchově upravit. Používá se v nožířství pro výrobu mačet, bojových nožů a hlavně výrobu mečů. Kalením je vhodné pro nože držet tvrdost 56-58HRC a pro meče cca. 52.

I
19314

Dobře opracovatelná nástrojová uhlíková ocel, po zakalení má hladké ostří, vhodná jak na nože, sedlářské nástroje, přidává se i jako složka do damaškových ocelí.

I
19312

Ocel 1.2842 (19 312) je nízko legovaná nástrojová ocel, výborná na výrobu čepelí nožů a jako složka do damaškových ocelí. Kalící teplota 820C – v oleji, popouštěcí teplota 180-220C.

Chemické prvky obsažené v oceli

Share This